Naše stomatologické centrum nabízí služby:

Ke každému ze zákroků je možné využít možnosti znecitlivění a to formou injekční anestezie nebo nového přístroje zvaného Entonox.

Žádáme pacienty aby minimálně hodinu před ošetřením NEKOUŘILI!

Pro více informací zvolte službu

Záchovná stomatologie

Hlavním cílem záchovné stomatologie je postižený zub např. kazem nebo úrazem zachránit. V případě lehčího poškození nezasahujícího nervový systém zubu, lze takovéto defekty řešit výplní (plombou).

Druh výplně – estetická bílá (fotokompozitní) či černá (amalgámová) – je stanoven individuálně na základě vyhodnocení všech specifik a také dle přání pacienta. Jestliže se jedná o poškození většího rozsahu zasahující nervový systém zubu, je nutná léčba kořenových kanálků (endodoncie), ve kterých se postižený nerv nachází. Veškeré zákroky jsou prováděny bezbolestně a šetrně v místním (lokálním) znecitlivění.

Endodoncie

Jedná se o léčbu kořenových kanálků, která má pro další osud a celkové ošetření zubu velký význam. K tomuto ošetření přistupujeme u komplikací zubního kazu, jako je zánět v zubu a u odumření zubní dřeně vlivem úderu či nárazu (léčba poúrazových komplikací). Slouží k uchování nevitálního (mrtvého) zubu v dutině ústní, a to bez omezení jeho funkce. Samotné ošetření spočívá v důkladném pročištění kořenových kanálků (odstranění nežádoucí odumřelé dřeně) a v jejich hermetickém zaplnění. Jen takto utěsněný kanálek zabrání dalšímu průniku baktérií ze zubu do kosti, a tedy vzniku komplikací jako je zánět v kosti v oblasti špičky kořene zubu (všeobecně známý pod pojmem váček) a dalším závažným stavům jako jsou cysty či přetrvávající bolesti.

Protetická stomatologie

Protetická stomatologie nahrazuje ztracené tvrdé zubní tkáně nebo celé zuby či skupiny zubů. Mezi výrobky protetické stomatologie patří:

Keramická fazeta - je to tenký plátek keramiky, lepený na přední plochu zubu. Používá se při povrchových defektech, zabarvení, frakturách.

Korunka - nahrazuje celý povrch zubu ztracený kazem či úrazem při zachování vlastního kořene zubu či při ortodontické anomálii. Zhotovujeme pevně fixované metalokeramické (kovokeramické) nebo vysoce estetické celokeramické korunky.

Můstky - řeší ztrátu celého zubu nebo více zubů přemostěním mezery a vytvořením náhrady, která je pevně uchycena pomocí korunek na zuby sousedící s mezerou.

Kořenová nástavba - jedná se o zařízení, které spojuje vlastní kořen zubu s proteticky zhotovenou korunkou.

Snímací protéza - řeší ztrátu skupiny zubů nebo všech zubů. Jedná se o pryskyřičnou náhradu, která není fixována trvale a je možno ji kdykoliv vyjmout z úst.

Digitální protetické rekonstrukce

Naše praxe pracuje s nejmodernějšími laboratorními technologiemi, jako je CEREC, TRIOS 3 SHAPE a AMANN GIRRBACH, které nám umožňují revolučním způsobem zhotovit keramické korunky, fasety a můstky pomocí 3D skenování a následného frézování. V ideálních podmínkách vše probíhá v rámci jedné návštěvy. Keramika je v podstatě k nerozeznání od původní zubní tkáně a její odolnost i trvanlivost je obrovská.

Po vyšetření a stanovení způsobu rekonstrukce je zub pomocí diamantových brousků tvarově upraven. Následně se přímo v ústech pacienta pořídí digitální fotka (scan) pomocí 3D kamery. Skenování nahrazuje klasické nepříjemné otiskování. Pořízený digitální scan je pak pomocí počítačového softwaru zpracován a lékař vytvoří v počítači naprosto přesnou náhradu zničeného zubu. Princip spočívá v počítačové 3D modelaci protetické práce a následném přesném vyfrézování z keramického bloku. Po úpravě ošetřovaného zubu do vhodného tvaru se na základě skenování 3D kamerou vytvoří v počítači trojrozměrný model situace. Tento digitální model lékař dále upravuje pomocí speciálního softwaru. V okamžiku, kdy je výsledek vyhovující, jsou data odeslána do frézy. Ta z předem vybraného keramického bloku absolutně přesně vyfrézuje požadovaný výrobek. Po vyfrézování se povrch práce zaleští nebo opatří glazurou a je připraven pro fixaci v ústech. Ošetření tak proběhne během jedné návštěvy.

Stomatochirurgie

Zahrnuje odstranění (extrakci) např. zubů moudrosti či zubů, které jsou úrazem, kazem či parodontózním procesem zasaženy natolik, že již není možná jejich záchrana.

Další zákroky patřící do tohoto oboru jsou:

 • Extrakce zubů z ortodontických důvodů
 • Resekce kořenového hrotu – chirurgické odstranění zánětlivého ložiska v okolí kořene zubu
 • Sutura (šití) tkání poškozených úrazem
 • Extrakce retinových/neprořezaných zubů
 • Chirurgická příprava pro ortodontickou terapii
 • Odstranění drobných patologických útvarů v dutině ústní
 • Zevní a vnitřní sinus lift – zvýšení dna čelistní dutiny pro implantáty

Veškerá ošetření jsou prováděná po předchozím místním znecitlivění a jsou bezbolestná.

Implantologie

Náhrada ztraceného zubu implantátem je v dnešní době nejideálnější náhrada zubu. Implantát používáme v případě, že došlo ke ztrátě zubu a zároveň eliminujeme nutnost broušení zdravých zubů při zhotovení můstku. Jedná se o plně biokompatibilní náhradu, která se díky speciální povrchové úpravě spojí s kostí. Takovýmto způsobem je možno nahradit ztrátu jednoho zubu, ale i většího počtu až vyřešit kompletní ztrátu chrupu. Podmínkou pro zavedení implantátu je dostatečné množství a dobrá kvalita kosti. Avšak ani v případě, že je kosti málo, není situace neřešitelná. Kost je možno nahradit různými způsoby a to pomocí materiálu náhradního, opět plně kompatibilního s organismem. Základní podmínkou pro zavedení implantátu je dokonalá a trvale prováděná ústní hygiena. V opačném případě se implantát může z organismu vyloučit. Dalšími důležitými podmínkami je absence vážných celkových onemocnění jako je cukrovka, poruchy srážení krve, osteoporóza léčená bisfosfonáty, nádorová onemocnění léčená ozařováním, celková léčba kortikoidy. V zásadě platí, že délka přežití implantátů teoreticky nijak omezená není. Případné odmítnutí implantátu ze strany organizmu je sice malým, ale běžným lékařským rizikem, o kterém je pacient předem informován. Riziko komplikací se zřetelně zvyšuje kouřením.

Implantáty nabízené naším stomatologickým centrem:

 • Systém Impladent firmy LASAK
 • Nanoimplantáty firmy Timplant
 • Miniimplantáty dle Sendaxe

Parodontologie

Plak a zubní kámen jsou nejčastější příčinou vzniku paradentózy (parodontitidy) – onemocnění dásní a v pokročilém stádiu i kosti, ve které je zub upevněn. V případě neléčení může dlouhou dobu bez výrazných potíží přetrvávat a být v konečném důsledku příčinou ztráty zdánlivě i zdravého zubu. Příznaky, které Vás mohou upozornit, že není vše v pořádku jsou např. krvácení dásní či zápach z úst. Včasným odstraněním plaku i zubního kamene dokážeme většinou celý proces zastavit a zabránit tak ztrátě zubů.

Mezi parodontologické operace prováděné v našem centru patří:

 • Odstranění rušivých slizničních tahů
 • Prohloubení dolního vestibula
 • Mukogingivální chirurgie za použití epiteliálních štěpů
 • Augmentační a membránová technika

Dentální hygiena

Správná dentální hygiena je základním předpokladem pro zdravé zuby po celý život. Profesionálně prováděná dentální hygiena má za cíl zabránit nemocem dásní a eliminovat riziko zubního kazu, ale nejen to – dentální hygiena Vás zbaví zubního plaku i pigmentace. Dentální hygiena jako samostatný obor je velkým přínosem pro moderní stomatologickou ordinaci. Naše zkušená dentální hygienistka Vám poradí, jak o své zuby pečovat doma. V průběhu ošetření Vám ukáže, čeho se při čištění zubů vyvarovat nebo co naopak zlepšit. Vysvětlí Vám příčinu problému, pomůže s nácvikem správné metody čistění zubů a s výběrem vhodných dentálních pomůcek, jakými jsou například mezizubní kartáčky nebo zubní nitě.

Dentální hygiena je ošetření bezbolestné, pouze u některých pacientů se může vyskytnout nepříjemný pocit při odstraňování zubního kamene v blízkosti dásně, která je již postižena zánětem.

Bělení zubů

Bělit zuby znamená dosáhnout dlouhodobě jejich světlejšího odstínu. Černé čaje, káva, coca-cola, červené víno a kouření jsou nejčastější původci zabarvení zubů. Aplikace látky může probíhat několika způsoby. Buď v ordinaci, nebo doma. Ordinační bělení spočívá ve vyčištění zubů, aplikace ochranné hmoty na dásně a nanesení bělícího přípravku na zuby.

Pro domácí bělení musí lékař zhotovit tzv. „nosiče“ bělícího gelu. V ordinaci provede otisky Vašeho chrupu, na základě kterých jsou v laboratoři zhotoveny modely a na nich vyrobeny nosiče. Vaším úkolem bude nanést doma gel do nosičů a nosiče přitisknout na zuby. Jako nejefektivnější se v současnosti jeví kombinace uvedených technik. Průnik bělící látky do zubů může vyvolat jejich zvýšenou citlivost. Tato citlivost je však dočasná a zpravidla netrvá déle než 1 – 2 dny. Celková cena ošetření závisí na zvolené metodě bělení a počtu opakovaných jednotlivých aplikací. Cena za bělení se může pohybovat průměrně mezi 5.000Kč až 9.000 Kč.

T-Scan

Trpíte bolestmi hlavy, bolestí čelistí, krku nebo bolestmi ramene? Máte zkušenosti s častými problémy ústní dutiny nebo skřípáním zubů? Praskla Vám zubní korunka? To vše mohou být příznaky, které lze snadno vyřešit v ordinaci zubního lékaře. S pomocí digitální počítačové analýzy skusu, která je bezbolestná, může být během několika minut odhalen původ nesnází.

Přístroj T-Scan, určený speciálně pro analýzu skusu, lze využít v záchovné stomatologii, ortodoncii, implantologii, estetické stomatologii nebo hygieně. Přístroj přesně zaznamenává procentuální zatížení jednotlivých zubů nebo implantátů. Jde o precizní záznam "předkontaktů" zubů, včetně chybných kontaktů při skusu pacienta, identifikace chybných funkcí skusu pacienta. T-Scan také dokáže diagnostikovat muskulární hyperfunkce a taktéž úhybné pohyby dolní čelisti.

Entonox

Entonox (tzv. rajský plyn) je účinné inhalační analgetikum. Zbaví Vás strachu a úzkosti z ošetření, potlačí bolest. Je ideální pro dětské pacienty a pro pacienty, kteří trpí strachem z lékaře nebo ošetření v ústech. Jeho použití je možné u všech typů výkonů. Nástup účinků je velmi rychlý. Výhodou Entonoxu je minimum vedlejších účinků. Někdy se může při aplikaci dostavit euforie, lehká závrať nebo mírná nevolnost. Tyto pocity však po ukončení inhalace rychle odezní.

Každý pacient před ošetřením v Entonoxu vyplňuje zdravotnický dotazník, který obdrží přímo na recepci v našem centru. Případně je možné si jej stáhnout zde a přijít s již vyplněným.

Zhotovování RTG, OPG a 3D snímků

Této služby mohou využít stomatologové, kteří nemají vlastní rentgenové pracoviště. Snímky zhotovujeme v rámci našich ordinačních hodin po předchozí telefonické domluvě na základě řádně vyplněné žádanky.

3D rentgen
Pracujeme s novým zubním 3D rentgenem, špičkovým přístrojem, který nám podává informace o tom jaká je kvalita kosti, jaká je vzdálenost od mandibulárního nervu v dolní čelisti, příp. čelistní dutiny v horní čelisti. Je cenným pomocníkem při extrakci retinovaných zubů nebo diagnostiky fraktury kosti. Díky trojrozměrnému zobrazení máme možnost vyvíjet anatomicky přesné plány ošetření, úspěšně měnit chirurgické postupy a všeobecně zlepšovat péči o Váš zdravý a krásný chrup. Snímky pořízené panoramatickým 3D rentgenem jsou cenné pro diagnózu a plánování ošetření kazů, endodoncie, ortodoncie (retinované, neprořezané zuby, resorpce kořenů, rozštěpy), implantátů a dalších chirurgických postupů.

Služby pro ostatní stomatology

Naše Stomatologické centrum nabízí spolupráci ostatním stomatologickým pracovištím v níže uvedených oblastech:

 • Chirurgické extrakce a jiné specializované chirurgické výkony
 • Zhotovování RTG, OPG a 3D snímků
 • Laboratorní služby - Zubní laboratoř při našem Stomatologickém centru funguje od jeho založení v roce 1993. Od té doby se kromě standardních protetických prací věnujeme i specializované protetice.
 • Dentální hygiena

Vitamín C - infuzní terapie pro nastartování imunity

Vitamín C je silný antioxidant, který je velmi důležitý pro normální průběh našeho organismu s prokázanými pozitivními účinky na náš imunitní systém. Lidský organismus si jej však nedokáže vytvořit a je tak odkázaný na jeho příjem v určitých potravinách, především v ovoci a zelenině.

Při jakékoliv zvýšené psychické či fyzické zátěži, stresu, při onemocněních nebo při akutních a chronických zánětlivých či nádorových onemocněních dochází ke značnému zvýšení spotřeby tohoto vitamínu. Nitrožilním podáním lze tuto spotřebu efektivně kompenzovat, protože vitamín C tak může dosáhnout mnohem vyšší, tedy potřebné úrovně v krvi, čehož podáním ústy nelze docílit.

Preventivní podávání vitamín C infuzní cestou pak výrazně posiluje imunitní systém našeho těla, je vhodný po operacích a při hojení ran, pomáhá při únavovém syndromu, akutních či chronických zánětlivých onemocněních a i pomáhá při bolestech zad a kloubů.

Nitrožilní aplikace vitamínu C trvá zhruba 30 minut. Vitamínové infuze podává zdravotní sestra v dávce stanovené lékařem. Doporučujeme sérii 3-5 infuzí aplikovaných v týdenních intervalech. Cena aplikace vitamínu C v jedné infuzi je 1000,- Kč

Vitamín B - infuzní terapie

Vitamíny skupiny B, souhrnně nazývané jako B-komplex, jsou esenciální látky, které zajišťují správné fungování našeho organismu. Dodávají tělu energii, podporují činnost nervové soustavy, přispívají k regeneraci pokožky a sliznic.

 • B1 působí příznivě na nervový systém a proti únavě.
 • B2 je důležitý pro stav kůže, očí, pozitivní vliv má na funkci srdce a dalších orgánů, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
 • B3 je nutný pro uvolňování energie z potravy, pomáhá udržovat činnost nervové soustavy.
 • B5 se vyskytuje ve všech tkáních těla a její funkce je nezastupitelná. Jako součást koenzymu A je skutečnou křižovatkou řady chemických pochodů v těle. Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů.
 • B6 pomáhá léčit chudokrevnost, nervové potíže.
 • B7 má léčivé účinky na kožní léze, přispívá k udržení normálního stavu vlasů, pokožky a sliznic.
 • B9 se doporučuje ve zvýšeném množství užívat během těhotenství, nejlépe tři měsíce před samotným otěhotněním.
 • B12 je důležitý pro správnou funkci krvetvorby, nezbytný pro správnou funkci nervového systému, zlepšuje paměť, podporuje koncentraci.

Nitrožilní aplikace vitamínu B trvá zhruba 30 minut. Vitamínové infuze podává zdravotní sestra v dávce stanovené lékařem. Doporučujeme sérii 3-5 infuzí aplikovaných v týdenních intervalech. V den aplikace doporučujeme zvýšit příjem tekutin na 1,5-2 litry. Vitamínové infuze nevyžadují žádná omezení a je možné se ihned vrátit k jakékoliv činnosti, bez omezení.

Cena aplikace vitamínu B v jedné infuzi je 400,- Kč

Aplikace botulotoxinu

Aplikace botulotoxinu je velmi elegantní a šetrný postup, jak se zbavit vrásek. Botulotoxin je přírodní látka obsahující toxiny, které zabraňují přenosu nervosvalového impulzu. Injekčně aplikovaný botulotoxin zabrání svalu v jeho smršťování, které je hlavní příčinou tvorby vrásek.

Skvěle funguje na vrásky způsobené nadměrnou mimikou jako je vráska mezi obočím, vodorovné vrásky na čele a vrásky kolem očí. Botulotoxinem dokážeme pozvednout koutky úst, špičku nosu, zabránit odhalování dásní při úsměvu (tzv. gummy smile), zlepšit vzhled pomerančové kůže na bradě, uvolnit žvýkací svaly u lidí s bruxismem (skřípání zubů) a používá se i na některé typy vrásek na krku.

Minimálně týden před zákrokem je vhodné nepít alkohol. Dva týdny před ošetřením by se neměly užívat protizánětlivé léky, vitamin E, léky proti srážlivosti krve ani acylpyrin. Důvodem je snížení pravděpodobnosti vzniku modřin po zákroku.Botulotoxin se aplikuje ambulantně, tenkou jehlou několika vpichy do svalu nebo do podkoží v ošetřované oblasti. Počet vpichů a množství jednotek botulotoxinu závisí na dané oblasti. Zákrok trvá přibližně několik minut, anestezie většinou není nutná.

Účinek začne nastupovat mezi 2 až 10 dnem a vrcholí do 2 až 4 týdnů po první aplikaci. Efekt trvá minimálně 3 až 6 měsíců. Poté postupně odeznívá a je třeba ošetření opakovat. Čím častěji se látka aplikuje, tím déle účinek vydrží. Při dalších aplikacích může vydržet i 9 až 12 měsíců. Aplikace botulotoxinu se doporučuje zopakovat nejdříve za 4 měsíce, abychom předešli riziku tvorby protilátek.

Terapie krevní plazmou

Kde plazmaterapii využíváme:

 • Stomatologie - Urychlení hojení ran
 • Dermatologie - Vyhlazení jemných vrásek, zlepšení pružnosti i textury pleti, zkvalitnění vlasů a podpora jejich růstu

STOMATOLOGIE

Využití obohacené krevní plazmy ve stomatologii je revolučním přínosem zejména ve stomatochirurgii a při léčbě parodontu. To je veškerá tkáň, která obklopuje a fixuje zub v jeho pozici, která také slouží jako bariéra proti vstupu bakterií a nečistot.

Krevní plazma urychluje hojení, dochází k menší pooperační bolesti a lepším pooperačním výsledkům.

Všeobecně platí, že každá rána se v našem organismu zahojí pouze a jedině tehdy, dostanou-li se k ní speciální látky, které máme v krevních destičkách. Nazývají se hojící faktory. Tyto faktory jsou do postiženého místa transportovány krví. Právě proto je každé hojení rány kritické 3-5 dní, než se tam tyto faktory v dostatečném množství dopraví. Vložíme-li krevní plazmu do postiženého místa, hojení se nejen urychlí, ale zásadně i zkvalitní (např. místo “pouze” vazivové tkáně se vytvoří kvalitní kostní tkáň).

Socket Preservation – tímto termínem se nazývá ošetření rány (defektu), který vzniká po extrakci (vytáhnutí) zubu. Ve volném překladu znamená ochranu zubního lůžka po jeho extrakci. Po každé extrakci zubu vzniká v kosti defekt, který se za určitý čas zahojí. Často se ale tato rána zhojí “pouze” měkkou tkání, vazivem, které nám znemožňuje vložit implantát. V případě, když se do rány vloží krevní plazma (někdy spolu s augmentátem tj. s jakousi “umělou kostí”) a rána se plasticky zašije, s velikou pravděpodobností se v ráně vytvoří kostní tkáň, do které můžeme s úspěchem zavést zubní implantát.

DERMATOLOGIE

Krevní plazma přirozeně nastartuje obnovu všeho důležitého v pokožce a zpomalí proces stárnutí. Pomocí plazmy můžete omladit nejen obličej, ale také krk, dekolt nebo hřbety svých rukou. Metoda se také úspěšně využívá k revitalizaci vlasových kořínků u alopecie, při které dochází k vypadávání a řídnutí vlasů a ztrátě vlasového porostu. Hlavní výhodou metody je, že tělo nemusí přijímat žádné umělé látky a materiály a nehrozí tak riziko následných komplikací, alergie nebo kontaminace. PRP je zároveň zdrojem základních růstových faktorů, takže daný postup kopíruje vlastně přirozené regenerativní procesy hojení a obnovy poškozené tkáně. Revoluční metoda omlazení pleti vlastní krevní plazmou dokáže navrátit pleti mladší vzhled, zbavit únavy a další negativních projevů spojených s jejím stárnutím. Terapie pomocí plazmy je dlouhodobější proces, který vyžaduje čas a rehabilitaci. Pacienti podstupující tuto léčbu nicméně mohou očekávat výrazné výsledky a zlepšení, plazma urychluje a zkracuje léčebný proces uzdravení akutních, chronických i degenerativních onemocnění, zpomaluje stárnutí, napomáhá růstu vlasových folikulů, zlepšuje úponové bolesti. Cena aplikace krevní plasmy ve stomatologii je 500 – 2500. Cena krevní plasmy v oblasti dermatologie je 5500 Kč.

Mezoterapie kyselinou hyaluronovou

Mezoterapie je velmi účinný anti-agingový zákrok, při kterém se hydratační, výživné a regenerační roztoky aplikují přímo do svrchní a střední vrstvy pokožky. Jedná se o minimálně invazivní metodu, která zesiluje tvorbu kolagenu a elastinu, vypíná kůži a vyrovnává povrchové vrásky.

Průběh ošetření

Jehličkou je aplikován roztok do střední vrstvy kůže. U citlivější pleti je možno nanést před zákrokem znecitlivující krém. Mezoterapie se řadí k silným podpůrným metodám kvality pleti, jejichž efekt se prodlužuje postupným dávkováním. Ideální je zákrok opakovat 2 - 3x opakovat po 3 - 4 týdnech. K udržení kvality pleti je vhodné kůru opakovat jedenkrát ročně.

Mezoterapie aktivuje činnost zárodečných buněk (fibroblastů) pro tvorbu kolagenu s následným zvýšením pevnosti a pružnosti pokožky, pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny, rozjasňuje pleť

Mezoterapií se zvyšuje cirkulace krve a lymfy v pokožce a urychluje se její regenerace

Mezoterapie zjemňuje jemné až středně hluboké vrásky obličeje, krku, dekoltu

Mezoterapie zlepšuje kvalitu pokožky hřbetů rukou a vypíná ji

Mezoterapie zamezuje padání a podporuje růst vlasů

V místě ošetření se může dočasně objevit zčervenání nebo modřinky, které zpravidla u aplikace do kůže vymizí do 48 hodin.

Mezoterapie trvá podle rozsahu ošetřované plochy 20–40 minut. Zákrok je bezbolestný.

Kontraindikace

Onkologické onemocnění, epilepsie, febrilní stavy, těhotenství a laktace. Zánět a poranění na ošetřované kůži.

Cena mezoterapie je 3000 – 6000.

Výplně na bázi kyseliny hyaluronové – tekutý lifting

Kyselina hyaluronová je látka, která se přirozeně nachází v organismu. Její unikátní vlastností je schopnost vázat na sebe vodu, což v důsledku udržuje hydrataci tkání. Na trhu existuje řada přípravků s obsahem kyseliny hyaluronové, které se liší především zasíťováním, koncentrací a viskozitou. To pak určuje, k čemu je konkrétní přípravek vhodný – zda k vyplnění vrásek, modelaci kontur či celkovému zvětšení objemu. Injekční výplně jsou ideálním řešením pro „odstranění vrásek“ v podobě jejich vyplnění. Úspěšně se užívají u vrásek a rýh na čele nebo mezi obočím, u vrásek na horním rtu nebo rýh od nosu ke vnějším koutkům rtů, tzv. nosolabiální vrásky či u spadlých koutků tzv. marionet.

Příprava na aplikaci injekčních výplní

Přibližně týden před ošetřením je nutné vysadit léky, které zvyšují krvácení, vyhnout se nadměrnému užívání vitaminu C a vysadit protizánětlivé léky. Lékař by měl být informován o všech užívaných lécích a také chronických onemocněních a alergiích.

Kontraindikace pro injekční výplně

Ačkoliv jsou injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové zcela bezpečné, existuje několik kontraindikací. Jedná se o těhotenství a kojení, autoimunitní onemocnění, celkové akutní virové nebo bakteriální onemocnění či lokální infekce kůže.

Průběh aplikace kyseliny hyaluronové

Většina osob aplikaci injekčních výplní velmi dobře snáší a nevyžaduje znecitlivění. Výjimkou jsou některé nervově bohatě zásobené oblasti, například rty. V takovém případě se používá místní znecitlivění, které je vhodné i u osob obecně nadměrně vnímavých pro bolest. K anestezii se užívá znecitlivující krém, jehož účinek nastupuje do půl hodiny, případně se injekční formou aplikuje anestetikum, jedná se o tzv. svodnou anestezii. Vždy je třeba počítat s tím, že aplikovaná kyselina hyalurovaná v průběhu času na sebe začne vázat vodu a tudíž ošetřovaná tkáň ještě v průběhu několika dnů po ošetření nabude na objemu. Proto zdůrazňujeme pravidlo, že méně je více. U injekčních výplní to platí dvojnásob. Lépe je objem případně doplnit, než se muset smiřovat s kachním rtem či jinak nepřirozenou vizáží.